Miło na przedstawić relację naszego stypendysty, Przemysława Mroczkowskiego, z odbytego stażu w ramach programu Transatlantic Future Leaders Forum. To już kolejny stypendysta pomostowy, który miał szansę zdobyć cenne doświadczenie zawodowe w Kongresie USA.

„We wrześniu i październiku 2019 roku miałem zaszczyt i przyjemność odbyć staż w biurze Senatora Johna Boozmana (R-AR) dzięki współpracy Fundacji Edukacyjnej Przedsiębiorczości z Transatlantic Future Leaders Forum. Była to już czwarta edycja programu, a ja byłem pierwszym w historii stażystą, który odbył praktyki w biurze senackim.

 

TFLF 2019 tresc

 

Moje zadania polegały głównie na wsparciu codziennej pracy biura – przede wszystkim obsługi wyborców. Dużą różnicą, którą zauważy Polak pracujący w amerykańskim Kongresie, jest  relacja łącząca wyborcę z jego przedstawicielem. Kongresmeni i Senatorowie czują, że reprezentują mieszkańców konkretnego stanu albo okręgu wyborczego i w ich codziennej pracy znajduje to odzwierciedlenie. Lwia część zespołu była odpowiedzialna właśnie za kontakt z wyborcami i to głównie ich wspierałem w mojej codziennej pracy. Jednak moim ulubionym zajęciem było oprowadzanie wycieczek po budynku Kapitolu. Jest to o tyle fascynujące, że poza przepiękną architekturą sam budynek był niemym świadkiem wielu wydarzeń, które decydowały o losach nie tylko Amerykanów, lecz często i całego świata. Budynek ten jest aktywnie wykorzystywany po dziś dzień, wobec czego w trakcie wycieczek miałem okazję zobaczyć m.in. Nancy Pelosi – spikerkę Izby Reprezentantów (odpowiedniczkę Marszałka Sejmu). W ramach stażu jednego dnia byłem także „cieniem” Senatora – co oznacza, że uczestniczyłem we wszystkich aktywnościach, w których tego dnia brał udział Senator John Boozman. Była to też ciekawa lekcja tego, jakimi umiejętnościami winien cechować się dobry polityk.

 

 

Częścią programu stażowego były także spotkania w instytucjach i przedsiębiorstwach istotnych z punktu widzenia amerykańskiej i światowej polityki. W Waszyngtonie spotkałem się z przedstawicielami m.in. Międzynarodowego Funduszu Walutowego, Banku Światowego, Boeinga czy The Heritage Foundation. Istotnym efektem tych spotkań było poszerzenie horyzontów i spojrzenie na najistotniejsze problemy naszych czasów z wielu punktów widzenia. Spotkania zaowocowały także nawiązaniem relacji, które mogą zaprocentować w przyszłej drodze rozwoju zawodowego. W czasie mojego pobytu miałem szansę odwiedzić także kilka istotnych miejsc w Waszyngtonie oraz w jego okolicach, między innymi Biały Dom, Pentagon czy Akademię Marynarki Wojennej w Annapolis.

 

 

Przed samym wyjazdem było we mnie mnóstwo obaw związanych z tym, jak poradzić sobie w innym kraju, czy na pewno będę pasował do biura, w którym odbędę praktykę, a także tego, czy nie spędzę tych kilku tygodni samotnie. Bardzo szybko jednak okazało się coś przeciwnego – praktycznie od razu poczułem się częścią zespołu i nie miało to znaczenia, że nie jestem Amerykaninem, że jestem tylko praktykantem i będę współpracował z biurem tylko przez kilka tygodni. Wręcz przeciwnie – świadomość krótkiego czasu, jaki wspólnie spędzimy, powodowała, że zarówno moi współpracownicy i przyjaciele chcieli dowiedzieć się jak najwięcej o Polsce, jak i ja chciałem dowiedzieć się i jak najgłębiej poznać amerykańską kulturę i politykę. Atmosfera wsparcia i zaufania, jaką się cieszyliśmy w naszym biurze pomogła mi także być bardzo kreatywnym i produktywnym we wszystkim, czym się zajmowałem. Podczas tych sześciu tygodni nawiązałem także kilka znajomości, a nawet przyjaźni.

 

 

Staż w Waszyngtonie przypadł na szczególny moment – po ukończeniu studiów magisterskich a przed rozpoczęciem doktoratu. Mam wrażenie, że był idealnym przejściem między jednym a drugim etapem. Z Waszyngtonu wróciłem ze znacznie poszerzonymi horyzontami myślenia – zarówno o świecie, jak i o sobie samym oraz o szansach jakie wciąż są przede mną. Mam nadzieję jak najlepiej je wykorzystać.”

 

Organizatorem programu praktyk jest TFLF, instytucja powołana by umożliwić najzdolniejszym polskim studentom odbycie stażu w biurach prominentnych przedstawicieli władzy ustawodawczej w Waszyngtonie. Program został powołany do życia przez absolwentów podobnych praktyk organizowanych przez US-EU Government Initiatives (USEUGI) – instytucji działającej w latach 2004- 2014 dzięki wysiłkom jednej osoby – p. Marka Podhoreckiego. Program zawieszono po śmierci założyciela w 2014 roku. Grupa absolwentów tego programu zebrała się jednak pod koniec 2015 roku i postanowiła kontynuować tamtą inicjatywę, powołując do życia TFLF. W 2019 roku odbyła się czwarta edycja programu.

Więcej informacji o inicjatywie na: www.transatlanticforum.org