Stażyści Polsko-Amerykańskiej Inicjatywy Stażowej (Polish-American Internship Initiative – PAII), którzy w te wakacje odbywali staże w renomowanych amerykańskich korporacjach, uczestniczyli w cyklu spotkań i konferencji w Nowym Jorku w dniach 24-25 września.

Ośmioro studentów skorzystało z tej wyjątkowej okazji dzięki współpracy i na zaproszenie Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności i Wydziału Promocji i Handlu (WPHI) Ambasady RP w Waszyngtonie.

Stażyści mieli okazję wysłuchać przemówienia Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego otwierającego konferencję „Polsko-Amerykański Dialog Inwestycyjny”.

24 września studenci zostali zaproszeni na spotkanie przedstawicieli polskiej administracji rządowej z amerykańskimi inwestorami w sektorach paliwowo-energetycznym oraz chemicznym. Wzięli również udział w konferencji poświęconej potencjałowi innowacji w krajach Grupy Wyszehradzkiej, zorganizowanej w nowojorskiej siedzibie Google. Podczas konferencji prezentowano przykłady innowacyjnych firm z naszego regionu, takich jak polski Brand24, węgierski Prezi, słowacki Aeromobil oraz czeski Socialbakers. W panelu dyskusyjnym na temat innowacji w krajach Grupy Wyszehradzkiej uczestniczyli Prezydent Węgier Janos Ader, Prezydent Słowacji Andrej Kiska, Minister Spraw Zagranicznych Czech Lubomir Zaoralek oraz polska Wiceminister Gospodarki Ilona Antoniszyn-Klik. Tego samego dnia stażyści PAII wzięli udział w prezentacjach polskich start-upów podczas organizowanego przez WPHI wydarzenia pod hasłem „Polish Tech Boom”.

Vicegrad 4. Google New York City. Photo by Eric Draper

Stażyści zostali także zaproszeni do udziału w konferencji „Polish-American Investment Dialogue” organizowanej 25 września przez WPHI przy Konsulacie RP w Nowym Jorku. Spotkanie otworzyło wystąpienie Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, który podkreślał walory polskiej żywności zachęcając amerykańskich partnerów do importu polskich towarów oraz inwestycji nad Wisłą.

W trakcie „Polish-American Investment Dialogue” zaprezentowano film podsumowujący dotychczasowe edycje Polsko-Amerykańskiej Inicjatywy Stażowej, a głos zabrała Oksana Marczak – tegoroczna stażystka PAII w firmie Boeing oraz wolontariuszka Programu „Projektor – wolontariat studencki”. Oksana podkreślała, że PAII to wspaniała inicjatywa, dająca szerokie możliwości rozwoju i nauki studentom, a także przynosząca wiele korzyści firmom uczestniczącym w programie.

Spotkanie_z_inwestorami_paliwowymi_prezentacja_filmu_www

Polsko-Amerykańska Inicjatywa Stażowa to wspólne przedsięwzięcie Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności oraz Ambasady USA w Polsce, wspierane przez Wydział Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady RP w Waszyngtonie. Realizatorem inicjatywy jest Fundacja Edukacyjna Przedsiębiorczości we współpracy z firmami oferującymi staże oraz polskimi uczelniami.

Stazysci-PAII-z-Radca-Ministrem-P.Pietrasienskim_

Inicjatywa skierowana jest przede wszystkim do uczestników dwóch programów Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności: stypendystów Programu Stypendiów Pomostowych oraz studentów-wolontariuszy programu „Projektor – wolontariat studencki”. O wakacyjne staże mogą ubiegać się studenci co najmniej drugiego roku studiów stacjonarnych na polskich uczelniach publicznych, biegle władający językiem angielskim, legitymujący się bardzo dobrymi wynikami w nauce i aktywni społecznie. Uczestnicy staży, które trwają od 2 do 3 miesięcy, otrzymują wynagrodzenie. W latach 2011-2014 73 studentów odbyło staże w ośmiu korporacjach: Chevron North America, Boeing, Citi, General Electric Hitachi, Pittsburgh Glass Works LLC, Raytheon BBN Technologies, Sikorsky Aircraft Corporation i Westinghouse Electric Company.

Źrodło: www.pafw.pl
Zdjęcia: Wydział Promocji Handlu i Inwestycji, Ambasada RP w USA; PAFW